Jak przekonać pracowników, o czym należy pamiętać i dlaczego warto wdrożyć taki system.

To nie tylko program Kaizen, w każdym przedsiębiorstwie taki system może nazywać się różnie, np:

  • System sugestii pracowniczych
  • System wniosków racjonalizatorskich
  • Program dobrych pomysłów
  • Są jednak pewne niezmienne kroki, które należy przejść, aby zbudować skuteczny system i wspólnie z pracownikami wdrażać usprawnienia w firmie.

1. Jak przekonać pracowników do zgłaszania swoich sugestii?

Dlaczego pracownicy sami z siebie nie chcą poprawić codziennych warunków pracy? Przecież dajemy im możliwość zgłoszenia swojego pomysłu, jego realizacji, a na koniec oferujemy jeszcze cały katalog nagród za najlepsze pomysły (“kaizeny”). A oni nie chcą i kropka.

Źródłem problemu nie są uparci pracownicy. Jest to kultura organizacyjna. Łatwo dostrzec ją na 4 poziomach. Są to:

  • Świadomie deklarowane opinie, poglądy, wartości i przekonania
  • Działanie na podstawie opinii, czyli jawna umiejętność działania zgodnie z opiniami, poglądami, wartościami i przekonaniami
  • Działanie na podstawie zachowań, a więc ukryta umiejętność działania zgodnie z opiniami, poglądami, wartościami i przekonaniami
  • Nieświadome opinie – podświadome, nieujawnione opinie, poglądy, wartości i przekonania mające wpływ a zachowanie

Kultura organizacyjna mieści się właśnie w tych opiniach, poglądach, wartościach i przekonaniach z każdego poziomu świadomości pracowników. Nie będą to oprawione w piękne ramy słowa misi, wizji oraz wartości firmy. To codzienne sposoby myślenia i działania pracowników, które są w nich zakorzenione.

Chcąc więc przekonać pracowników do zgłaszania swoich usprawnień, należy najpierw zadbać o dobre fundamenty i stworzyć środowisko przyjazne pracownikom i ich kreatywności.

2. Co należy zrobić na samym początku wdrażania systemu sugestii w firmie?

– Zorganizuj warsztaty z kadrą zarządzającą i wypracuj odpowiedzi na najważniejsze pytania. Poznaj ich oczekiwania i założenia przed rozpoczęciem programu, aby działał bez zarzutów już od pierwszego dnia.

– Stwórz system motywacyjny skrojony na miarę Twojego przedsiębiorstwa. Dostosuj nagrody satysfakcjonujące pracowników i zróżnicuj poziomy gratyfikacji.

– Nie popełniaj znanych wszystkim błędów we wdrażaniu systemów sugestii. Skorzystaj z doświadczenia innych firm i zbuduj solidny program, z którego pracownicy będą chcieli korzystać.

3. Dlaczego warto wdrożyć system Kaizen? Jakie niesie korzyści?

O autorze

Krzysztof

Krzysztof

Partner zarządzający, konsultant

Jako specjalista w zakresie Lean realizuje projekty mające na celu poprawę efektywności działań firm. Z powodzeniem stosuje narzędzia Lean w branżach produkcyjnych m.in przetwórstwa metali, tworzyw sztucznych, okiennej i poligraficznej. Jest absolwentem Akademii Górniczo – Hutniczej. Uzyskał tytuł Magistra Inżyniera na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Od momentu ukończenia studiów stosował zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce, najpierw jako konsultant wewnętrzny, a obecnie – zewnętrzny. W myśl ciągłego doskonalenia nieustannie poszerza swoją wiedzę i szuka nowych wyzwań.

Przeczytaj podobne artykuły: