Jak przekonać pracowników, o czym należy pamiętać i dlaczego warto wdrożyć taki system.
To nie tylko program Kaizen, w każdym przedsiębiorstwie taki system może nazywać się różnie, np:
- System sugestii pracowniczych
- System wniosków racjonalizatorskich
- Program dobrych pomysłów
- Są jednak pewne niezmienne kroki, które należy przejść, aby zbudować skuteczny system i wspólnie z pracownikami wdrażać usprawnienia w firmie.
1. Jak przekonać pracowników do zgłaszania swoich sugestii?
Dlaczego pracownicy sami z siebie nie chcą poprawić codziennych warunków pracy? Przecież dajemy im możliwość zgłoszenia swojego pomysłu, jego realizacji, a na koniec oferujemy jeszcze cały katalog nagród za najlepsze pomysły (“kaizeny”). A oni nie chcą i kropka.
Źródłem problemu nie są uparci pracownicy. Jest to kultura organizacyjna. Łatwo dostrzec ją na 4 poziomach. Są to:
- Świadomie deklarowane opinie, poglądy, wartości i przekonania
- Działanie na podstawie opinii, czyli jawna umiejętność działania zgodnie z opiniami, poglądami, wartościami i przekonaniami
- Działanie na podstawie zachowań, a więc ukryta umiejętność działania zgodnie z opiniami, poglądami, wartościami i przekonaniami
- Nieświadome opinie – podświadome, nieujawnione opinie, poglądy, wartości i przekonania mające wpływ a zachowanie
Kultura organizacyjna mieści się właśnie w tych opiniach, poglądach, wartościach i przekonaniach z każdego poziomu świadomości pracowników. Nie będą to oprawione w piękne ramy słowa misi, wizji oraz wartości firmy. To codzienne sposoby myślenia i działania pracowników, które są w nich zakorzenione.
Chcąc więc przekonać pracowników do zgłaszania swoich usprawnień, należy najpierw zadbać o dobre fundamenty i stworzyć środowisko przyjazne pracownikom i ich kreatywności.
2. Co należy zrobić na samym początku wdrażania systemu sugestii w firmie?
– Zorganizuj warsztaty z kadrą zarządzającą i wypracuj odpowiedzi na najważniejsze pytania. Poznaj ich oczekiwania i założenia przed rozpoczęciem programu, aby działał bez zarzutów już od pierwszego dnia.
– Stwórz system motywacyjny skrojony na miarę Twojego przedsiębiorstwa. Dostosuj nagrody satysfakcjonujące pracowników i zróżnicuj poziomy gratyfikacji.
– Nie popełniaj znanych wszystkim błędów we wdrażaniu systemów sugestii. Skorzystaj z doświadczenia innych firm i zbuduj solidny program, z którego pracownicy będą chcieli korzystać.